Przejdź do treści
Banner1
Przejdź do stopki

Wiadomości

Treść

W trosce o integrację, utrzymanie dobrych relacji pomiędzy rodzicami zastępczymi oraz  doskonalenie ich kompetencji wychowawczych Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej dnia 11 września 2021 r. zorganizował szkolenie dla istniejących rodzin zastępczych.

Szkolenie odbyło się w gospodarstwie agroturystycznym Chutor Gorajec i połączone było z piknikiem rodzinnym w ramach obchodów ,,Dnia Rodzicielstwa Zastępczego”.
W spotkaniu w sumie udział wzięło 45 osób.

W Chutor Gorajec – „Centrum Żywej Tradycji” rodzice z podopiecznymi i dziećmi biologicznymi poznali wielokulturowość dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Rodzice zastępczy wzięli udział w szkoleniu „Dylematy i wyzwania rodzicielskie”, które prowadziła Pani Alicja Hyra – pedagog Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Lubaczowie. Podczas spotkania pedagog zwróciła uwagę na zagrożenia jakie napotkają na swojej drodze wychowawczej rodzice.

W czasie wykładu wychowankowie podzieleni na grupy wiekowe uczestniczyli
w zajęciach z animatorem. Aktywności dostosowane były do danej grupy wiekowej. Dzieci
i młodzież wzięli udział w takich aktywnościach jak: wyścig z wózkiem, przeciąganie liny, farbowanie włosów, zabawy z chustą Klanza oraz zamykanie w bańce mydlanej.

Wychowankowie rodzin zastępczych uczestniczyli ponadto w warsztatach „Eko szlak”- terenowej wyprawie po interaktywnej ścieżce ekologicznej. Wyprawa na szlak poprzedzona była opowieściami o przyrodzie, zwierzętach i ziołach. Osoby biorące udział w wyprawie dostały profesjonalne pojemniki do przechowywania i obserwacji owadów oraz siatki na owady.

Po krótkim odpoczynku odbyły się warsztaty gry na didgeridoo, czyli instrumentach dętych australijskich Aborygenów. Uczestnicy wysłuchali profesjonalnej gry instruktora na didgeridoo, a następnie każdy chętny otrzymał instrument i mógł samodzielnie zagrać według udzielnych instrukcji.

Po intensywnych warsztatach nastała wyczekiwana przerwa obiadowa. Uczestnicy delektowali się potrawami i deserami przygotowanymi przez lokalną restaurację.

Po obiedzie, z pełnymi brzuchami, wszyscy ruszyli na warsztaty zwane „Wehikuł czasu”. Gospodarz opowiedział o historii wsi Gorajec i gorajeckiej cerkwi, pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorajcu z XVI wieku, która należy do najstarszych obiektów drewnianego budownictwa cerkiewnego w Polsce.

Piknik rodzinny w Chutor Gorajec dał okazję do wspólnego, aktywnego spędzenia czasu w miłej atmosferze. Sprzyjająca aura, świeże powietrze, intrygujące widoki przepięknych łąk i lasów sprawiły, że był to czas wypełniony radością i uśmiechem. Czas spędzony bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień. Piknik stał się okazją do wymiany doświadczeń, integracji rodzin zastępczych a także poznania pracowników pieczy zastępczej z innej perspektywy. Wszyscy obecni wyjeżdżali z Chutor Gorajec z nadzieją kontynuacji podobnych spotkań w kolejnych latach.

 

10606