Wiadomości
Treść
Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem” we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lubaczowie w ramach w programu „Samorząd dla Rodziny Wojewódzki Program Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej na lata 2021-2030”, organizuje Obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego pn. „MY, WY- Rodzina Obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego” w formie dwóch spotkań:
- Konferencji szkoleniowej w dniu 06 września 2024r pn. „Działania profilaktyczne i sposoby wsparcia społecznego dla systemu pieczy zastępczej- rodziców, dzieci i młodzieży narażonych na kryzysy emocjonalne i uzależnienia”- dla pracowników realizujących zadania z zakresu pieczy zastępczej.
- Spotkania szkoleniowo-integracyjnego w dniu 28 września 2024r. pn. „Razem kreujemy zdrową rzeczywistość” - dla rodziców zastępczych, ich podopiecznych i dzieci.
Pierwsza forma obchodów obejmuje 8 godzinną konferencję szkoleniową dla koordynatorów i pracowników rodzinnej pieczy zastępczej, pracowników socjalnych, asystentów rodzin, kuratorów sądowych, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, pracowników Domu Dziecka oraz zaproszonych gości. Konferencja adresowana jest do grupy docelowej 50 osób, mieszkańców 4 powiatów; lubaczowskiego, jarosławskiego, leżajskiego i przeworskiego. Konferencja odbędzie się w Centrum Edukacji i Rozrywki Kresowa Osada w Baszni Dolnej. Podczas konferencji wystąpi trzech prelegentów, którzy wygłoszą wykłady, przeprowadzą indywidualne konsultacje oraz poprowadzą panel dyskusyjny z beneficjentami. Zaproszeni prelegenci w swoich wystąpieniach podzielą się dobrymi praktykami w zakresie pracy i terapii. Poruszą tematykę profilaktyki zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci i młodzieży oraz możliwościami wsparcia dla rodziców i opiekunów borykających się z zagrożeniami cywilizacyjnymi w tym uzależnieniami od substancji psychoaktywnych, uzależnieniami behawioralnymi i kryzysami zdrowia psychicznego.
Kolejnym etapem obchodów „Dnia Rodzicielstwa Zastępczego" będzie spotkanie szkoleniowo – integracyjne pn. „Razem kreujemy zdrową rzeczywistość” przeznaczone dla rodziców zastępczych i dzieci w ośrodku wypoczynkowym Leśna Chata w Kowalówce. Spotkanie adresowane jest do15 rodzin zastępczych zawodowych, niezawodowych i spokrewnionych, dzieci i młodzieży z rodzin zastępczych, dzieci biologicznych i podopiecznych, pracowników realizujących zadania z działu pieczy zastępczej, wolontariuszy i zaproszonych gości. Grupą docelową spotkania będzie łącznie 50 osób. Podczas spotkania szkoleniowo - integracyjnego „Razem kreujemy zdrową rzeczywistość” dla rodziców zastępczych i ich dzieci poprowadzony będzie wykład dot. zachowań ryzykownych, substancji toksycznych i zagrażających zdrowiu oraz sposobów na zdrowy tryb życia, konsultacje dla rodziców zastępczych i osób pracujących z rodziną.
Fotograf przeprowadzi warsztaty fotograficzne, opisze techniki fotograficzne i fotografowanie jako jedną z alternatyw dla rodzin i dzieci na aktywne spędzanie czasu wolnego, zacieśnianie więzi rodzinnych, integrację, profilaktykę dobrego samopoczucia, zdrowia i kształtowania właściwego obrazu samego siebie.
Pedagog, wieloletnia animatorka kulturalno-oświatowa poprowadzi zabawy grupowe i ruchowe z muzyką i tańcem z najmłodszymi uczestnikami spotkania. Przeprowadzone zostaną również grupowe zajęcia integracyjne dla dzieci i rodzin.
Uczestnicy spotkania będą mieli okazję skorzystania z indywidualnych konsultacji ze specjalistami, wspólną integrację, poprzez udział w sesji zdjęciowej czy zorganizowanych zabawach animacyjnych.
Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem” realizując jedno ze swoich zadań statutowych jakim jest wspieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej pozostaje w stałej współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lubaczowie. Współpraca z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lubaczowie, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Lubaczowie oraz analiza ankiet ewaluacyjnych po przeprowadzonych wcześniejszych szkoleniach wskazują że, organizowane szkolenia i konferencje spotykają się z dużą aprobatą i uznaniem ich uczestników. Od lat wpisują się w dobre praktyki w obszarze rodzinnego systemu pieczy zastępczej. Beneficjenci, czyli osoby pracujące na rzecz rodzin zastępczych oraz członkowie rodzin zastępczych widzą konieczność kontynuowania takich działań, które dają wymierne efekty nie tylko w obszarze poznawczym, ale również wpływają na ich samopoczucie i poczucie sprawczości. Dlatego mając na uwadze sukcesy wcześniejszych konferencji Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem” opracowało i zrealizuje powyższe zadanie w ramach programu ,,Samorząd dla Rodziny Wojewódzki Program Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej na lata 2021-2030”.
Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Podkarpackiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie w ramach programu „Samorząd dla Rodziny Wojewódzki Program Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej na lata 2021-2030”